Перейти до основного вмісту

Головною метою практики здобувачів вищої освіти галузі знань 12 – Інформаційні технології спеціальності 121 – Інженерія програмного забезпечення є закріплення та поглиблення знань, отриманих студентами в процесі вивчення професійно-орієнтованих навчальних дисциплін, розвиток вмінь та навичок для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних ринкових і виробничих умовах, підвищення професійних навиків при розробленні та впровадженні програмного забезпечення, а також набуття й удосконалення компетентностей, визначених відповідною освітньою програмою вищої освіти.

Практики, які передбачені освітньо-професійними програмами, покликані сформувати у майбутнього фахівця представлення про професійні навички і уміння у прийнятті самостійних рішень шляхом виконання прикладних завдань, регламентованих обов’язками фахівця у професійній і організаційно-управлінській діяльності.

Практики проводиться як на базі структурних підрозділів ЧНУ так і у виробничих умовах на базах практики (підприємствах, ІТ-компаніях, організаціях, установах).

Розподіл студентів по місцях практики та призначення керівників із числа професорсько-викладацького складу проводиться спеціальним наказом по ЧНУ ім. Ю. Федьковича. З дозволу кафедри студент може самостійно підібрати базу проведення практики. 

Перед проходженням практики керівник практики від кафедри або завідувач кафедри проводить настановну конференцію, на якій студенти отримують детальну інформацію про зміст практики, порядок її проходження та оформлення звітів. Завдання, видане студенту керівником практики, повинне, по можливості, бути узгоджене з тематикою кваліфікаційної роботи студента.

Види практик:

@ ОР «бакалавр», 3 курс, Проєктно-технологічна практика, 90 год., 3 кред. ЄКТС, тривалість 4 тижні, 5 семестр.

@ ОР «бакалавр», 4 курс, Професійне стажування, 120 год, 4 кред. ЄКТС, тривалість 4 тижні, 8 семестр.

@ ОР «магістр», 2 курс, Проєктно-інженерна практика, 300 год., 10 кред. ЄКТС, тривалість 7 тижнів, 3 семестр.

Опис практик

3 курс – Проєктно-технологічна практика

Метою практики є вивчення виробничої діяльності підприємства-бази практики, поглиблення теоретичних знань, отриманих студентами в процесі вивчення професійно-орієнтованих навчальних дисциплін, підвищення професійних навиків при розробленні та впровадженні програмного забезпечення, набуття досвіду роботи у колективі, ознайомлення з діяльністю ІТ-компанії в ринкових умовах, а також набуття й удосконалення компетентностей, визначених відповідною освітньою програмою вищої освіти. 

Проєктно-технологічна практика підготовки фахівців за освітнім рівнем «бакалавр» проводиться у відповідності до навчального плану у 5 семестрі в обсязі 90 год. (3 кредити ЄКТС), тривалістю 4 тижні. Завершується практика – диференційованим заліком.

Результатом практики є виконання командного проєкту та його захист, який полягає у презентації програмних завдань, які студент виконав під час проходження практики. 

Основними цілями практики є:

  • поглиблення та закріплення набутих теоретичних знань з основних дисциплін професійної підготовки;
  • систематичне оновлення та творче застосування набутих знань у практичній діяльності при вирішенні завдань, які постають при реалізації ключових функцій професійної діяльності;
  • вдосконалення практичних навичок проєктування і створення ІТ-проєктів засобами мов C#, Java, JavaScript, Pyhton та ін., з використанням систем керування вмістом (CMS), СУБД Postgres, MySQL, MongoDB, на вибір студентів;
  • набуття навичок самостійної професійної роботи в межах командної роботи над проєктом.
Назва теми Кількість годин (всього)
1. Ознайомлення з виробничими умовами за місцем практики. 2
2. Отримання теми командного проєкту відповідно до індивідуального завдання. 2
3. Виконання теоретичної частини завдань практики згідно змісту практики. 20
4.

Робота над реалізацією практичної частини завдань практики згідно змісту практики:

  • Проєктування програмного забезпечення: структура та архітектура програмного забезпечення.
  • Створення призначеного для користувача інтерфейсу.
  • Конструювання програмного забезпечення.
50
5. Оформлення звітності з практики, підготовка до конференції. 10
6. Доповідь про результати практики на конференції з практики, захист командного проєкту та отримання оцінки за практику. 6
 

Разом:

90

4 курс – Професійне стажування

Метою практики є розвиток вмінь та навичок для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних ринкових і виробничих умовах, закріплення навичок самостійної розробки програмних продуктів та самостійного виконання професійних завдань, знайомство з організацією і керуванням діяльністю підприємства-бази практики, підготовки студента до виконання випускної кваліфікаційної роботи.

Практика «Професійне стажування» підготовки фахівців за освітнім рівнем «бакалавр» проводиться у відповідності до навчального плану у 8 семестрі в обсязі 120 год. (4 кредити ЄКТС), тривалістю 4 тижні. Завершується практика – диференційованим заліком.

Результатом практики є звіт, який містить детальний опис практичних завдань, які студент виконав під час проходження практики. 

Основними цілями практики є:

  • ознайомлення з мережним, серверним, комп’ютерним і програмним забезпеченням бази практики, з її інформаційними управляючими системами і технологіями;
  • поглиблення та закріплення набутих теоретичних знань з основних дисциплін професійної підготовки;
  • систематичне оновлення та творче застосування набутих знань у практичній діяльності при вирішенні завдань, які постають при реалізації ключових функцій професійної діяльності;
  • вдосконалення практичних навичок проєктування і створення ІТ-проєктів засобами різних мов програмування з використанням систем керування вмістом (CMS) та СУБД тощо;
  • вивчення досвіду створення і застосування сучасних інформаційних технологій і систем інформаційного забезпечення для розв’язування задач організаційної та управлінської діяльності бази практики;
  • вивчення наявної на підприємстві нормативної бази, технологічної документації, ознайомлення з науковими розробками;
  • набуття навичок самостійної професійної роботи в середовищі трудового колективу;
  • оптимізація процесу збору, опрацювання та узагальнення матеріалів за темою дипломного проєкту.

Після проходження практики студент повинен:

знати: основні етапи розробки інформаційних систем або їх підсистем, основні програмні засоби такої розробки, основні види тестування та документування розробки програмного забезпечення, технології забезпечення якості та безпеки програмного забезпечення, правила оформлення проєктних і графічних матеріалів, специфікацій, відомостей на програмне забезпечення та іншої конструкторської документації, основні правила техніки безпеки на підприємстві.

вміти: створювати програмні продукти або їх складові частини, створювати конфігурації інформаційних систем, розрізняти процеси створення і супроводження програмного забезпечення за їх функціональним призначенням та професійними особливостями, користуватися вибраною спеціальністю комп’ютерною технологією, специфічною для підприємства, на якому проходить практика, оцінювати основні параметри та компоненти, що забезпечують якість та безпеку інформаційних систем та їх складових.

опанувати: розробку концепцій комп’ютерних систем, проєктування баз знань та даних, прикладного програмного забезпечення інформаційних систем і технологій, розробку документації на програмне забезпечення.

Назва теми Кількість годин (всього)
1. Ознайомлення з виробничими умовами за місцем практики. 4
2. Отримання та ознайомлення з навчально-виробничим індивідуальним завданням. 4
3. Виконання теоретичної частини завдань практики згідно змісту практики. 26
4.

Робота над реалізацією практичної частини завдань практики згідно змісту практики:

  • Проєктування програмного забезпечення: структура та архітектура програмного забезпечення.
  • Створення призначеного для користувача інтерфейсу.
  • Конструювання програмного забезпечення.
  • Тестування програмного забезпечення
  • Стандартизація, сертифікація і ліцензування програмного продукту.
70
5. Оформлення звітності з практики, підготовка до конференції. 10
6. Доповідь про результати практики на конференції з практики, представлення роботи та отримання оцінки за практику. 6
  Разом: 120

6 курс – Проєктно-інженерна практика

Метою практики є закріплення навичок самостійної розробки програмних продуктів та самостійного виконання професійних завдань на підприємстві-базі практики, або набуття досвіду викладацької професійної діяльності та підготовки студента до виконання випускної кваліфікаційної роботи.

Проєктно-інженерна практика передбачає наступні види діяльності практики (на вибір студента):

Проєктно-інженерна практика підготовки фахівців за освітнім рівнем «магістр» проводиться у відповідності до навчального плану у 3 семестрі в обсязі 300 год. (10 кредитів ЄКТС), тривалістю 7 тижнів. Завершується практика – диференційованим заліком.

Вид діяльності «виробнича»

Метою практики є:

  • закріплення і поглиблення знань, отриманих студентом в процесі навчання,
  • набуття практичних навиків в постановці та реалізації практичних завдань, зокрема за тематикою випускної кваліфікаційної роботи, накопичення досвіду організаторської та виховної роботи, формування системи професійних вмінь згідно з вимогами освітньо-професійної програми за спеціальністю 121 – Інженерія програмного забезпечення;
  • практичне знайомство студента із сферою виробничої діяльності фахівця в галузі ІТ-технологій, організацією інформаційних технологій у виробничих, навчальних та наукових закладах;
  • ознайомлення студента із апаратним та програмним забезпеченням сучасних інформаційних технологій;
  • вивчення сучасних потреб та вимог потенційних замовників інформаційних технологій;
  • ознайомлення студента із методами та засобами створення інформаційних систем, створення прикладних програмних продуктів, консультування замовників, організації сервісних функцій, забезпечення якості та безпеки програмних продуктів тощо.

Завданням практики є:

  • набуття практичних знань і навичок за фахом на конкретних посадах;
  • закріплення і розширення знань за фаховими та спеціальними дисциплінам освітньо-професійної програми;
  • вивчення і аналіз актуальних питань проєктування програмного забезпечення для забезпечення їх якості та безпеки;
  • систематичне оновлення та творче застосування набутих знань у практичній діяльності при вирішенні завдань, які постають при реалізації ключових функцій професійної діяльності;
  • набуття навичок самостійної професійної роботи в середовищі трудового колективу;
  • загальне ознайомлення із структурою підприємства, на якому проходить практика, та структурою його підрозділів;
  • ознайомлення з усіма видами діяльності підприємства, пов’язаними з розробкою та впровадженням інформаційних технологій: маркетингом, роботою із замовником, створення проєктів (конфігурацій) інформаційних систем включно із програмним забезпеченням, інсталяцією апаратних та програмних засобів, розробкою програмного продукту, дистрибуцією, тощо;
  • ознайомлення із переліком спеціальностей щодо створення інформаційні систем або їх підсистеми, та обсягом функціональних обов’язків та прав відповідних спеціалістів;
  • ознайомлення з апаратним та програмним забезпеченням підприємства, вивчення наявної на підприємстві нормативної бази, технологічної документації, ознайомлення з науковими розробками;
  • самостійне виконання студентами індивідуальних завдань керівника практики від бази практики;
  • збір матеріалів, їх апробація та підготовка до написання випускної кваліфікаційної роботи.

Після проходження практики студент повинен:

знати: основні етапи розробки інформаційних систем або їх підсистем, основні програмні засоби такої розробки, основні види тестування та документування розробки програмного забезпечення, технології забезпечення якості та безпеки програмного забезпечення, правила оформлення проєктних і графічних матеріалів, специфікацій, відомостей на програмне забезпечення та іншої конструкторської документації тощо.

вміти: створювати програмні продукти або їх складові частини, створювати конфігурації інформаційних систем, розрізняти процеси створення і супроводження програмного забезпечення за їх функціональним призначенням та професійними особливостями, користуватися комп’ютерними технологіями масового призначення (текстові редактори, електронні таблиці, електронна пошта, хмарні технології тощо), користуватися вибраною спеціальністю комп’ютерною технологією, специфічною для підприємства, на якому проходить практика, оцінювати основні параметри та компоненти, що забезпечують якість та безпеку інформаційних систем та їх складових тощо.

опанувати: розробку концепцій комп’ютерних систем, проєктування баз знань та даних, прикладного програмного забезпечення, веб- та мобільних додатків інформаційних систем і технологій, розробку документації на програмне забезпечення.

Програма практики виду діяльності «виробнича»

Назва теми

Кількість годин (всього)

1.

Ознайомлення з виробничими умовами за місцем практики

4

2.

Отримання та ознайомлення з навчально-виробничим індивідуальним завданням

10

3.

Виконання теоретичної частини індивідуального завдання практики згідно змісту практики

50

4.

Робота над реалізацією практичної частини індивідуального завдання практики згідно змісту практики

120

5.

Робота над кваліфікаційною роботою

100

6.

Здача роботи і оформлення звітності

12

7.

Доповідь про результати практики на конференції з практики студентів та отримання оцінки за практику

4

Разом:

300

 

Вид діяльності «асистентська»

Метою практики є поглиблення та удосконалення комплексу професійних знань, умінь, навичок, розвиток особистісних навичок на посаді викладача вищої школи, практичних умінь і навиків дослідницької роботи, набуття досвіду викладацької професійної діяльності. 

Завданням практики є:

  • поглибити й удосконалити теоретичні знання математичних та програмістських дисциплін і встановлення їхнього зв’язку з практичною діяльністю;
  • стимулювання прагнення до вдосконалення педагогічних здібностей з метою творчого вирішення завдань навчання й виховання;
  • розвиток особистісних якостей, необхідних викладачу вищої школи у професійній діяльності;
  • формування професійних умінь і навичок: комунікативних, організаторських, діагностичних, проєктувальних, аналітичних, дидактичних тощо;
  • ознайомити студентів з особливостями професійної діяльності викладача вищої школи, а також розвинути у студентів практичні вміння спостерігати та аналізувати навчально-виховну роботу;
  • проведення студентами-асистентами різних видів навчальних занять у ЗВО (лекцій, практичних, лабораторних) із застосуванням різноманітних методик і методів навчання, які активізують пізнавальну діяльність студентів;
  • створення умов для розвитку здібностей і самореалізації студентів у майбутній викладацькій діяльності, формування стилю викладання та потреби у самовдосконаленні;
  • формування у студентів творчого й дослідницького підходів до професійної діяльності, розвиток навичок професійної рефлексії;
  • формування у студентів-асистентів професійних умінь і навичок, необхідних для організації взаємодії і спілкування в педагогічному процесі;
  • формування навичок у студентів-асистентів аналізу результатів своєї педагогічної праці;
  • розвиток творчого потенціалу, науково-дослідницького підходу до вирішення професійних проблем і виконання професійних обов’язків.

Педагогічний компонент проходження асистентської практики полягає у формуванні основних рис особистості майбутнього викладача вищої школи, засвоєнні педагогічних умінь, вмінь застосувати теоретичні знання у практичній діяльності, вивченні та аналізі педагогічного досвіду.

Педагогічний компонент містить наступні знання та уміння, якими повинен оволодіти студент-асистент:

знати:

  • зміст професійної діяльності за фахом викладача закладу вищої освіти;
  • законодавчо-правові акти, що регулюють надання організації навчально-виховного процесу у ЗВО;
  • специфіку організації освітнього процесу і основні методики проведення навчальних занять;
  • зміст та форми методичної й науково-дослідної роботи;
  • сутність процесів та психолого-педагогічні основи навчання і виховання;
  • шляхи вдосконалення майстерності викладача і способи самовдосконалення;
  • методи формування навичок самостійної роботи й розвиток творчих здібностей і логічного мислення тих, хто навчається.

вміти:

  • проєктувати, організовувати й аналізувати свою педагогічну діяльність, аналізувати практичний досвід фахівців вищої школи;
  • планувати навчальні заняття відповідно до навчального плану, його стратегії, розкладу занять, рекомендацій кафедри;
  • забезпечувати міждисциплінарні зв’язки курсу з іншими дисциплінами;
  • планувати навчально-методичну та організаційно-виховну роботу на період проведення асистентської практики;
  • розробляти й проводити основні види навчальних занять (лекційні, практичні та лабораторні) найбільш ефективними способами, адаптуючи їх до різних рівнів підготовки здобувачів вищої освіти;
  • ясно і логічно викладати зміст навчального матеріалу, опираючись на знання й досвід здобувачів;
  • відбирати й використовувати відповідні навчальні засоби для побудови технологій навчання;
  • аналізувати навчально-методичну літературу й використовувати її для побудови власного викладання програмного матеріалу;
  • організовувати навчальну діяльність здобувачів, управляти нею й оцінювати її результати;
  • застосовувати основні методи об’єктивної діагностики знань здобувачів з предмету, вносити корективи в процес навчання з урахуванням результатів діагностики;
  • володіти методикою проведення занять із застосуванням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій і мультимедійних засобів навчання;
  • створювати й підтримувати освітнє середовище, що сприяє досягненню цілей навчання;
  • розвивати інтереси здобувачів і мотивацію навчання, формувати й підтримувати зворотний зв’язок та ін.

Програма практики виду діяльності «асистентська»:

Назви і зміст етапів проходження практики

Разом

Кількість годин

Практика

Самостійна робота

Змістовий модуль І

Організаційний етап. Розроблення плану і змісту асистентської практики

1

Організаційні заходи щодо проходження асистентської практики.

Розробка плану проходження практики. Проведення установчої конференції.

Визначення завдань та вимог до проходження практики.

Закріплення здобувачів за керівниками (методистами) практики.

Отримання методичних рекомендацій та індивідуальних завдань.

6

4

2

2

Знайомство з методичною документацією та основними напрямами навчально-методичної і виховної діяльності випускової кафедри.

Знайомство з даними про академічні групи, в яких будуть проходити практику здобувачі-магістранти.

Знайомство зі змістом навчальних планів і робочих навчальних програм дисциплін, за якими буде поводитись асистентська практика.

10

4

6

3

Визначення за розкладом занять, які будуть відвідувати і проводити здобувачі-практиканти.

Складання графіків відвідування і проведення занять та затвердження їх на кафедрі.

Складання індивідуальних планів проходження практики.

Узгодження індивідуальних планів проходження практики з керівниками практики і кураторами груп.

Обговорення та затвердження індивідуальних планів проходження практики на засіданні кафедри.

10

4

6

4

Відвідування лекцій, лабораторних, практичних занять, консультацій, які проводять керівник (методист) практики та інші викладачі кафедри:

  • лекційних занять – 6 год. (3 пари);
  • лабораторних занять – 4 год. (2 пари);
  • практичних занять – 4 год. (2 пари);
  • консультацій з навчального предмету – 2 год. (1 пара);
  • індивідуальних занять зі здобувачами – 2 год. (1 пара).

18

18

-

 

Разом:

44

30

14

Змістовий модуль ІІ

Підготовчий етап до активної (аудиторної) практики. Формування методичних умінь і навичок

5

Розроблення планів, текстів лекцій і дидактичних матеріалів до них із застосуванням інформаційних технологій відповідно до вимог робочих навчальних програм дисциплін, за якими буде поводитись асистентська практика.

Затвердження планів і текстів лекцій у керівника практики.

Підготовка до занять. Проведення пробних відкритих лекцій.

12

4

8

6

Розроблення планів, змісту, методичних і дидактичних матеріалів до лабораторних та практичних занять відповідно до вимог робочих навчальних програм дисциплін, за якими буде поводитись асистентська практика.

Затвердження планів і змісту лабораторних та практичних занять у керівника практики.

Підготовка до занять. Проведення пробних відкритих занять (лабораторних та практичних).

16

6

10

 

Разом:

28

10

18

Змістовий модуль ІІІ

Етап активної (аудиторної) практики. Формування професійних умінь і навичок викладача ЗВО

7

Відвідування відкритих занять, які проводять інші здобувачі-практиканти.

Обговорення відкритих лекційних, лабораторних та практичних занять інших здобувачів-практикантів.

Складання письмових рецензій відкритих занять.

10

8

2

8

Корегування текстів лекцій і дидактичних матеріалів до них з урахуванням позитивного досвіду інших викладачів і здобувачів-практикантів.

8

2

6

9

Уточнення методики проведення, методичних і дидактичних матеріалів до лабораторних та практичних занять з урахуванням позитивного досвіду інших викладачів і здобувачів-практикантів.

10

2

8

10

Підготовка до занять. Самостійне проведення лекцій, лабораторних та практичних занять за планом проходження практики в координації із керівником (методистом) практики та іншими викладачами кафедри:

  • лекційних занять – 10 год. (5 пар);
  • лабораторних занять – 16 год. (8 пар);
  • практичних занять – 14 год. (7 пар).

56

40

16

11

Підготовка до занять. Самостійне проведення консультацій з навчального предмету, індивідуальних занять зі здобувачами, перевірка контрольних робіт з навчального предмету, що передбачені навчальним планом:

  • консультацій з навчального предмету – 4 год. (2 пари);
  • індивідуальних занять зі здобувачами – 4 год. (2 пари).

16

8

8

 

Разом:

100

60

40

Змістовий модуль ІV

Заключний етап. Звітування про проходження асистентської практики

12

Участь в обговоренні результатів асистентської практики та методичної роботи на засіданні випускової кафедри (у форматі звітної конференції).

10

4

6

13

Оформлення комплекту звітних матеріалів про проходження асистентської практики.

Затвердження керівником практики.

12

2

10

14

Підготовка до захисту і захист звітних матеріалів про проходження асистентської практики.

Підведення підсумків практики.

6

2

4

 

Разом:

28

8

20

Змістовий модуль V

Робота над випускною кваліфікаційною роботою

15

Визначення наукової проблеми, що потребує вирішення, та формування разом з науковим керівником теми майбутньої випускної кваліфікаційної роботи, її виконання.

Збір матеріалів, їх апробація та підготовка до написання випускної кваліфікаційної роботи.

100

-

100

 

Разом:

100

-

100

 

Разом за навчальним планом:

300

108

192

 

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності